Please join us for the 26th Annual Stanford Open Gymnastics Meet. It will take place on January 26-28, 2018 at Burnham Pavilion on the Stanford University campus.

It is a three day (Friday-Sunday) meet with men/boys gymnastics level 4 to Elite. Don't miss the NCAA Saturday night session which features ncaa Teams as well as elite and qualifying level 10 gymnasts.

 

 

Announcements

 

Stanford Open is only a qualifier for Winter Cup for SR aged athletes (turning 18 before May 31 or older) (1/15/2018)

Final Schedule has been posted. Please find it under "Schedule" or "Meet Information" (1/13/2018)

Stanford Open HAS NOT yet been announced as a Qualifier to the 2018 Winter Cup (10/10/2017)

Registration is now OPEN  (09/01/2017)

Registration for the 2018 Stanford Open will be available on September 1, 2017.  (07/01/2017)

 
 

2018 Final Schedule

Final Schedule Stanford Open 2018 - Published Sched.png

Level 10 Group 1 (Session 2) Teams:  

Central Coast, Deltchev, Go For It USA, Oroville, Gymcats, High Sierra, Payke, Westside, Head Over Heels, Rosewell, Liberty, Omega, Technique, Cal Sports Great Oak, Cal Sports Race, Elevate

Level 10 Group 2 (Session 3) Teams:

A+, Accel, Demaray's, Gym Jam, Gym World Central, Gymnastics Olympica, Int'l Gymnastics, San Mateo, SCATS, Sokol Elite, SB Gymnastics, Top Squad, UGA, USA Gym World, WCOGA

 

 

STANFORD OPEN 2018

LEVEL 1O FINALS QUALIFIERS FOR MEET SATURDAY NIGHT 

Open Warmup wil begin at 5pm it will be a timed warmup.

NCAA rules will be enforced. 

Individual Event Qualifiers will only compete on the event in which they qualified.

 

ALL AROUND

  1. Riley Loos - Technique
  2. Brandon Nguyen - Elevate
  3. Jeremy Bischoff - Gym Jam
  4. Taylor Christopulos - USA Gym World
  5. Jordan Williams - Lieberty
  6. Zachary Tiderman - Omega
  7. Brandon Garcia - Accel
  8. Landon Wu - International Gymnastics
  9. Zachary Martin - Elevate
  10. Caleb Rickard - Sokol Elite
  11. Blake Tingzon - Gymnastics Olympica
  12. Nathanael Wolters - Gym Jam

FLOOR

  1. Kyle Abe - Cal Sports Race
  2. Eric Sherbert - Elevate
  3. Julian Brutchin- Roose - Gymnastics Olympica

POMMEL 

  1. Angel Leon - Gym World Central
  2. Jared Danek - Technique
  3. Myles Dimla - Cal Sports Great Oak

RINGS

  1. Panteley Kolodii - San Mateo
  2. Angel Leon - Gym World Central
  3. James Friedman - Omega

VAULT

  1. Colin  Wingrove - USA Gym World
  2. Kyle Abe - Cal Sports Race
  3. Kyle Shuttle - Accel

PARALLEL BARS

  1. Spenser Wong - Accel
  2. Connor Pattison - Top Squad
  3. David Rauchweger - Accel 

HIGH BAR

  1. Angel Leon - Gym World Central
  2. Kai Takahashi - Gymnastics Olympica
  3. Matthew Randolph - Gymnastics Olympica
 

Results for Saturday Night  Level 10 Qualifiers and Elite competitors: 

 

Results for all JO sessions will be listed at: 

http://www.meetscoresonline.com/R21056